Pri vypracovaní školského poriadku boli použité nasledovné legislatívne predpisy:
Škola a žiaci
I. Príchod žiakov do školy
II. Správanie žiakov počas vyučovania
III. Správanie žiakov cez prestávku
IV. Odchod žiakov zo školy
V. Dochádzka žiakov do školy
VI. Starostlivosť o zovňajšok
VII. Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie
VIII. Povinnosti týždenníkov
IX. Povinnosti žiakov v ŠJ
X. Dochádzka žiakov do ŠKD
XI. Povinnosti žiakov mimo školy
XII. Práva žiakov
XIII. Výchovné opatrenia
XIV. Hodnotenie a klasifikácia správania
XV. Neprítomnosť žiaka v škole
Škola a rodičia
Škola a pedagógovia
Milý žiak, žiačka !
Každá spoločnosť sa riadi podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu. Aby si bol oboznámený ako sa máš správať v triede, v školskom klube detí ( ďalej ŠKD ), v školskej jedálni a ostatných školských priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti školský poriadok.
Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti a spoločenského správania. Aby každý žiak chránil svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov, aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.
Vychádzame zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole :
Máš právo chodiť do školy.
Základné vzdelanie máš právo dostať zadarmo. Škola Ťa učí úcte k ľudským právam a základným slobodám.
Máš právo slušným spôsobom povedať svoj názor.
Máš právo vyjadrovať svoje názory slobodne a verejne. Nikto nemá právo Ti v tom brániť, ale aj Ty vždy uznávaj právo druhého na jeho vlastný názor.
Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných, tvoja sloboda končí tam, kde sa začína sloboda iný
Do školy prichádzaj 15 minút pred začiatkom vyučovania, 5 minút pred začiatkom vyučovania sa zdržuj už v triede. Na popoludňajšie vyučovanie prichádzaj 10 minút pred začiatkom vyučovacej hodiny.
Pred vchodom do budovy si očisti obuv, odlož si vrchný odev do šatne a preobuj sa do zdravotne nezávadných prezuviek. Prezuvky by nemali zanechávať na podlahe čierne stopy.
Pri príchode na popoludňajšie vyučovanie a záujmové činnosti čakaj slušne pred PC učebňou, pred telocvičňou alebo pred triedou na vyučujúceho.
Do školy nesmieš chodiť na mopede, trojkolke či štvorkolke. Ak Ti rodiča dovolia a prídeš do školy na bicykli, oznám to učiteľovi. V školskom areáli ho však nepoužívaj, aby si neohrozil bezpečnosť svojich spolužiakov.
Do školy prichádzaj po vyhradených chodníkoch, nie po trávnatých plochách.
Nepreliezaj, nepodliezaj plot a nenič oplotenie !
Počas celého vyučovania i cez prestávky nesmieš bez dovolenia učiteľa odísť z areálu školy. Pre Tvoju vlastnú bezpečnosť nie je povolené bez súhlasu učiteľa alebo rodiča opustiť školský areál.
Žiaci 1. - 9. ročníka vchádzajú do budovy vchodom pre žiakov.
II. SPRÁVANIE ŽIAKA POČAS VYUČOVANIA
Do školy prichádzaj v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku. Moderné oblečenie, napríklad roztrhané jeansy, crop-topy, príliš krátke nohavice a iné príliš odhaľujúce oblečenie nie sú vhodným oblečením do školského prostredia, preto sa im vyvaruj.
Upravuj svoj vonkajší vzhľad (make-up, účes, ozdoby- piercing) tak, aby bol primeraný Tvojmu veku a aby nepôsobil vyzývavo alebo nevkusne. V prípade nevhodného make-up, môžeš byť vyzvaný/á na jeho odstránenie.
Žiak prichádza na vyučovanie riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie.
Pomôcky na hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné pomôcky má uložené v taške.
Na vyučovacích hodinách sedíš na mieste, ktoré si si určil sám, triedny učiteľ, pripadne vyučujúci učiteľ. Bez povolenia neopustíš svoje miesto ani učebňu.
Počas vyučovania seď slušne, pozorne sleduj učiteľov výklad aj odpovede spolužiakov, aktívne pracuj, nenašepkávaj, neodpisuj, nevyrušuj.
Ak chceš odpovedať alebo sa niečo opýtať vyučujúceho, prihlás sa zdvihnutím ruky.
Ak si sa na vyučovanie nepripravil alebo nemáš domácu úlohu, ospravedlň sa vyučujúcemu pred začatím hodiny.
Domáce úlohy vypracúvaj doma, neodpisuj ich v škole.
Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môžeš iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa školy alebo jeho povereného zástupcu. Ak v neodôvodnených prípadoch použiješ mobilný telefón, bude Ti mobilný telefón odobratý a priestupok bude prejednaný s rodičom, v odôvodnených prípadoch bude Tvoj telefón odovzdaný len do rúk rodičovi.
Nenos do školy predmety, ktoré rozptyľujú Tvoju pozornosť a pozornosť spolužiakov, prípadne ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Správaj sa vzorovo v pozitívnom zmysle. Tiež nenos do školy väčšie sumy peňazí a osobitne cenné predmety a oblečenie. Predmety nepotrebné na vyučovanie Ti môže učiteľ odobrať a vráti ich len rodičom.
Svoje miesto udržuj v čistote a poriadku. Šetri učebnice, učebné pomôcky, školské zariadenie a ostatný školský majetok. Ak úmyselne alebo z nedbalosti školský majetok poškodíš, Tvoji rodičia sú povinní škodu v plnom rozsahu uhradiť. Ak sa vinník nezistí, škoda sa uhradí kolektívne. Šetri elektrickou energiou a vodou.
Manipulovať s oknami a žalúziami môžeš len v prítomnosti učiteľa a na jeho pokyn. Z bezpečnostných dôvodov sa nevykláňaj z okien a veľké okná neotváraj bez prítomnosti vyučujúceho alebo dozor vykonávajúceho učiteľa. V rámci bezpečnosti a slušnosti nevyhadzuj von papiere ani iné predmety.
Buď úprimný, keď sa Ťa dospelí opýtajú na čokoľvek, čo si skutočne alebo domnelo urobil.
Nezabudni, že papierovú žiacku knižku musíš mať každý deň v škole, na každej vyučovacej hodine. Táto musí byť podpísaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy za uplynulý týždeň. Sleduj upozornenia na edupage stránke týkajúce sa Tvojho prospechu a správania, svoje prihlasovacie údaje neposkytuj inej osobe ako svojmu rodičovi, zákonnému zástupcovi.
Pred hodinou TEV, TSV sa v šatni prezleč do cvičebného úboru, nastúp pred telocvičňu. Cenné predmety ( hodinky, šperky, kľúče, prípadne okuliare, peniaze atď. ) odovzdaj vyučujúcemu do úschovy.
Ak nemôžeš zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine TEV, TSV ospravedlň sa vyučujúcemu a odovzdaj mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. Ospravedlnenie od rodičov Ti platí len na jednu vyučovaciu hodinu.
K riaditeľovi školy, učiteľom a zamestnancom školy sa správaj zdvorilo, pri stretnutí ich pozdrav a aj v styku so spolužiakmi dodržiavaj pravidlá slušného správania. Starší žiaci sú vzorom v správaní mladším žiakom.
Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, pozdrav tým, že sa ticho postavíš. Sadneš si na pokyn vyučujúceho učiteľa. Rovnako zdravíš pri odchode učiteľa z triedy. Počas písania písomných prác nevstávaš.
Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržuj pokyny vedúcich a ostatných pedagogických zamestnancov. Na miesto sústredenia prichádzaj včas a správaj sa tak, aby si reprezentoval dobré meno seba a svojej školy.
Malé prestávky využívaj na prípravu na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. V prípade dobrého počasia sa cez veľkú prestávku zdržuj na vyhradenom mieste školského areálu. Počas veľkej prestávky môžeš hrať stolný tenis alebo stolný futbal, môžeš oddychovať v oddychovom kútiku, avšak správaj sa slušne a s rešpektom voči spolužiakom aj voči školskému majetku.
Papiere a odpadky odhadzuj do košov. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli. Robíš tým zbytočnú prácu zamestnancom školy a sám sebe.
Spory so spolužiakmi rieš bez použitia fyzickej sily a dohodni sa s nimi priateľsky „ Hovorme spolu, nebime sa “.
Ak si svedkom alebo obeťou šikanovania, neprizeraj sa tomu, ale zasiahni alebo zavolaj pomoc dospelého.
Nechaj na pokoji všetkých, ktorí sa nechcú zúčastniť hry alebo sa prechádzať, prípadne behať po ihrisku.
Neumlčuj a neponižuj nikoho, uznávaj druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.
Ku školskému majetku sa správaj slušne, nenič, neznečisťuj školský majetok /steny, dvere, WC, knihy, nábytok a pod. /. Škody budú musieť nahradiť Tvoji rodičia.
Rešpektuj prísny zákaz fajčenia, požívania alkoholických nápojov, drog, rôznych omamných alebo závislosť vyvolávajúcich látok a energetických nápojov v škole, ako aj v celom areáli školy a upozorni na to aj ostatných, ktorí by tento zákaz chceli porušiť.
Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, rôznych iných omamných alebo závislosť vyvolávajúcich látok a energetických nápojov do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
Ak zistíš, že niektorý spolužiak alebo spolužiačka má uvedené veci v škole, prípadne porušuje tento bod v areáli školy, je Tvojou povinnosťou okamžite to oznámiť ktorémukoľvek členovi pedagogického zboru.
Nezabudni, že tým ochraňuješ svoje zdravie aj zdravie spolužiakov.
Pri podozrení na požitie alkoholu sa priestupok oznámi rodičovi, ktorý je so žiakom povinný navštíviť lekára, kde sa podrobí lekárskemu vyšetreniu na náklady rodiča.
V prípade prinesenia drog alebo rôznych iných omamných látok do školy bude priestupok nahlásený na políciu.
V prípade prinesenia energetických nápojov a nápojov nevhodných pre mladistvých, ako aj nealkoholických nápojov pivového typu do školy bude priestupok považovaný za hrubé porušenie školského poriadku.
Do riaditeľne, zborovne a kancelárie choď len v nevyhnutných prípadoch. Všetky potrebné písomnosti si vybavuj prostredníctvom triedneho učiteľa.
Do odborných učební, dielní a telocvične vchádzaš v sprievode učiteľa. Pred odchodom do odborných učební si skontroluj, či máš na daný predmet všetky učebné pomôcky a žiacku knižku.
Ak si týždenník, počas prestávky utri tabuľu a choď po učebné pomôcky. Do kabinetu bez zaklopania a dovolenia učiteľa nevstupuj.
Po skončení poslednej vyučovacej hodiny daj svoje miesto do poriadku, odstráň nečistoty, vylož stoličku.
Ak si týždenník, skontroluj čistotu učebne, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla, zotri tabuľu a ulož pomôcky.
Na pokyn učiteľa opusti triedu, obleč sa a pod vedením vyučujúceho sa choď preobuť a disciplinovane opusti budovu.
Ak máš poslednú hodinu v odbornej učebni, telocvični alebo dielni, daj svoju kmeňovú triedu pred odchodom do poriadku a vezmi si všetky veci. Po skončení vyučovania v odborných učebniach a školskej dielni ich daj tiež do poriadku. Za poriadok v triede zodpovedajú tí žiaci, ktorí v nej mali poslednú hodinu.
Zo školy odchádzaj ihneď domov, dodržiavaj dopravné predpisy a disciplínu.
Ak zistíš nejakú stratu, ohlás to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci odnes do kancelárie školy.
Na vyučovanie dochádzaj pravidelne a načas.
Vyučovanie môžeš vymeškať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine.
Ak nemôžeš prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiadaj na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie z jednej vyučovacej hodiny povoľuje príslušný učiteľ, z 3 vyučovacích dní triedny učiteľ, z viac ako 3 vyučovacích dní riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti rodiča.
Popros rodičov, aby pri nepredvídanej príčine, čo najskôr osobne, mailom alebo telefonicky oznámili dôvod Tvojej neprítomnosti triednemu učiteľovi.
Každú neúčasť na vyučovaní musia rodičia zdôvodniť a požiadať o ospravedlnenie. Ak triedny učiteľ dôvody nepovažuje za dostačujúce, môže žiadať lekárske ospravedlnenie, prípadne vymeškané hodiny neospravedlní.
Ak potrebuješ ísť na lekárske ošetrenie, navštív lekára ráno a po ošetrení príď na vyučovanie. Ak ostaneš hospitalizovaný v zdravotníckom zariadení alebo v domácom liečení, rodič je povinný to oznámiť triednemu učiteľovi do 24 hodín. Po tomto termíne triedny učiteľ vymeškané hodiny môže tieto hodiny/dni neospravedlniť.
V nevyhnutných prípadoch Ťa z vyučovania uvoľní aj triedny učiteľ, ale len na písomnú žiadosť rodičov.
Ak vymeškáš viac ako 30 % z vyučovacích hodín jednotlivých predmetov, môže Ti byť navrhnuté komisionálne preskúšanie.
Tvoju neprítomnosť ospravedlňuje škola na základe žiadosti Tvojho zákonného zástupcu/rodiča, ktorá je dostupná na webovom sídle školy, alebo si túto žiadosť vyžiadaš u triedneho učiteľa.
Ak Tvoja neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa Ti ospravedlňuje na základe žiadosti o ospravedlnenie zo strany zákonného zástupcu, aj bez predloženia potvrdenia od lekára.
Ak však Tvoja neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. Na potvrdení od lekára musí byť jasne čitateľné Tvoje meno a dátum narodenia.
Do školy prichádzaj v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku. Moderné oblečenie, napríklad roztrhané jeansy, crop-topy, príliš krátke nohavice a iné príliš odhaľujúce oblečenie nie sú vhodným oblečením do školského prostredia.
Upravuj svoj vonkajší vzhľad (make-up, účes, ozdoby- piercing) tak, aby bol primeraný Tvojmu veku a aby nepôsobil vyzývavo alebo nevkusne. V prípade nevhodného make-up, môžeš byť vyzvaný/á na jeho odstránenie.
Do školy si nezabudni nosiť hygienické vrecúško /uterák, mydlo, toaletný papier / a používaj ho.
Pred hodinou PVC a THD si v prípade potreby obleč pracovný odev.
Na hodine TEV a TSV sa prezleč do športového odevu v šatni. Nie je dovolené cvičiť v odeve, ktorý máš počas vyučovania. Učiteľ Ťa môže vyzvať aby si sa šiel prezliecť, alebo aby si si pre úbor išiel domov.
Tvojou povinnosťou je šetriť učebnice a učebné pomôcky. Ak poškodíš alebo znehodnotíš učebnice, školské pomôcky alebo zariadenie školy, musia Tvoji rodičia škodu v plnom rozsahu zaplatiť.
Učebnice a zošity maj zabalené a podpísané.
Ak prejdeš počas školského roka z jednej školy na druhú, učebnice si ponecháš a odovzdáš ich tej škole, kde skončíš školský rok, prípadne inak podľa pokynov vedenia školy.
Týždenníkov určuje triedny učiteľ a sú zapísaní v Triednej knihe . Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Pred vyučovaním i počas prestávok utrú tabuľu, pripravia kriedy a učebné pomôcky na vyučovanie. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.
Cez veľkú prestávku otvoria okná, aby sa trieda vyvetrala. Po skončení vyučovania v triede utrú tabuľu, skontrolujú vodovodné kohútiky, uložia kriedu, zhasnú svetlo a skontrolujú zatvorenie okien.
Stravné do ŠJ uhradia rodičia podľa termínu vedúcej ŠJ.
Ak Ťa chcú rodičia z obedu vyhlásiť ( choroba, iná príčina ) urobia tak vopred osobne alebo telefonicky, ak sa chceš vyhlásiť v deň odberu stravy musíš tak urobiť do 8:00 hodiny, a to písomne v zošite na okienku v ŠJ.
Ak vieš, že budeš na vyučovanie meškať a máš záujem o obed v daný deň, treba túto skutočnosť nahlásiť triednemu učiteľovi alebo vedúcej školskej jedálne deň vopred alebo v daný deň do 8:00hod ráno.
Po skončení vyučovania slušne prichádzaš pred ŠJ a do jedálne vstúpiš len na pokyn dozor konajúceho učiteľa. Pred vstupom do jedálne si ulož tašku priestoroch šatne – v skrinke, alebo v ŠKD ak si do klubu prihlásený, a vrchný odev (vetrovka) zlož v šatni a umy si ruky.
V jedálni zjedz najprv polievku a potom sa zaraď do radu na hlavné jedlo. Počas stolovania i celého pobytu v ŠJ sa správaj kultúrne – nebehaj, nevykrikuj. Celý obed skonzumuj v ŠJ, včítane ovocia alebo múčnika. Vo výnimočných prípadoch ( choroba súrodenca, vopred známa príčina ) si obed môžeš odniesť v obedári.
Po skončení obeda zanechaj svoje miesto v poriadku, odovzdaj riad pri okienku a opusti ŠJ.
Ak si prihlásený do ŠKD prichádzaš do oddelenia po skončení vyučovania.
Žiakov 1. - 4. ročníka odovzdáva príslušnej vychovávateľke učiteľka vyučujúca poslednú vyučovaciu hodinu v triede. Žiakov, ktorí nie sú v ŠKD prihlásení, odvádza učiteľ do šatne.
Z ŠKD si uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča alebo lekára.
Po príchode do budovy sa vyzleč a prezuj.
Tvoj odchod z ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku ( v TK ). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť.
Z ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôžeš svojvoľne odísť.
Činnosť v ŠKD je od 11:15 hodiny do 16:00 hodiny, preto požiadaš rodičov, aby prišli po Teba najneskôr do 16:00 hodiny alebo odídeš samostatne do 16:00 hodiny.
Tvoje správanie v ŠKD sa riadi zásadami uvedenými v tomto školskom poriadku v odseku II.
Na školských výletoch a akciách, ako aj mimo školy sa správaj spôsobom, ktorý bude robiť česť Tebe aj našej škole. Úctivo a zdvorilo sa správaj k svojim rodičom, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdrav.
Správaj sa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáhaj im v práci, slušne sa vyjadruj.
Buď pozorný a ochotný k starším, chorým ľuďom a k ženám. Uvoľni im miesto v dopravných prostriedkoch.
Chráň svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbaj o bezpečnosť na ulici a dodržuj dopravné predpisy.
Požívanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je prísne zakázané. Vo večerných hodinách sa mimo domu môžeš zdržiavať len v sprievode rodičov.
Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického a iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia má právo na bezplatné vzdelanie .
Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
Žiak má právo byť vopred oboznámený s kritériami, podľa ktorých bude hodnotený a poznať v primeranej lehote ( maximálne do troch dní ) výsledok hodnotenia.
Žiaci so špecifickými potrebami alebo vývinovými poruchami učenia, ktorí nie sú zaradení do špeciálnych tried ale sa vzdelávajú v rámci inklúzie v bežných triedach, majú právo na to, aby sa pri ich vzdelávaní a hodnotení prihliadalo na ich individuálne schopnosti a odporúčania z CPP.
Žiak, ktorý je na konci druhého polroka klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov má právo vykonať opravné skúšky.
Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní a na triednických hodinách.
Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj ochranu svojej rodiny.
Žiak má mať všetky možnosti pre hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie.
Žiak má právo na výber budúceho štúdia.
Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci triedy.
Žiak má právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu a pod.
Žiak má právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských, športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie a pod.
Žiak má právo byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.
V škole musí vládnuť disciplína, lebo škola bez disciplíny je ako mlyn bez vody.
Porušenie každého bodu vnútorného školského poriadku je priestupkom a výchovným problémom žiaka.
Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priestupku dopustil, oznámi priestupok prostredníctvom žiackej knižky rodičom a oboznámi s tým triedneho učiteľa. Pri opakovaných priestupkoch písomne pozýva triedny učiteľ zákonných zástupcov žiaka k riešeniu výchovných problémov.
Ak sa žiak znovu, opakovane dopúšťa priestupkov, je predvolaný pred výchovnú komisiu školy spolu so zákonným zástupcom.
Ak sa žiak dopustí závažného priestupku, môže dostať riaditeľské pokarhanie v priebehu školského roka.
Pri udeľovaní výchovných opatrení sa postupuje podľa Metodického pokynu č. 7 / 2009 – R z 28.04.2009 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl vydaných MŠ SR.
Z uvedeného vyplýva, že žiakom môžu byť udelené:
sa ukladajú za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
- za 3-4 zápisy v klasifikačnom zázname ( žiackej knižke ) pri porušení školského poriadku alebo ústnu sťažnosť učiteľov prednesenú na pedagogickej rade
- za opakované neprezúvanie sa v priestoroch školy
- za neplnenie povinnosti týždenníkov
_ za neospravedlnenú absenciu 1 až 7 hodín
- za iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom
- za neskoré neodôvodnené príchody na vyučovanie
- za nedovolené použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine, použitie mp3 a mp4 prehrávača, slúchadiel.
Ak sa žiak voči VPŠ uvedeným spôsobom previnil viacnásobne, dôsledkom je prísnejšie výchovné opatrenie:
2. Pokarhanie od riaditeľa školy:
- za neospravedlnenú absenciu za 10 až 20 hodín,
- za podvádzanie a klamstvo
- za neslušné správanie sa, za vulgárne vyjadrovanie
- za
- za opakujúce sa priestupky uvedené v bode 1, za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia ( podľa závažnosti )
- za fajčenie v areáli školy, požitie alkoholických nápojov, opakované nosenie nepovolených látok, vrátane nápojov
- za prinášanie pyrotechnických a iných nebezpečných predmetov do školy, chladných zbraní (nože, dýky, motýliky, boxery), za opustenie budovy školy počas vyučovania, alebo prestávok bez súhlasu učiteľa
Triedny učiteľ udeľuje napomenutie a pokarhanie po prerokovaní s riaditeľom školy.
Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade.
O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka /rodič písomné oznámenie podpíše a vráti do školy/, opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.
Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania je dodržiavanie pravidiel správania a VPŠ počas klasifikačného obdobia. Správanie žiaka sa klasifikuje so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
1. Stupeň 1 ( veľmi dobré ):
Žiak uvedomene dodržiava školský poriadok. Ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
2. Stupeň 2 ( uspokojivé ):
Žiak má za neospravedlnenú absenciu od 8 do 20 vyučovacích hodín.
Žiak prináša predmety ohrozujúce zdravie spolužiakov a učiteľov do školy alebo na činnosti organizované školou.
Žiak sa dopustí krádeže.
Žiak fajčí, používa alkoholické nápoje a iné druhy toxických alebo nepovolených látok v školských priestoroch a na školských akciách /výlety, exkurzie, lyžiarske výcviky atď./.
Žiak podvádza a klame.
Žiak falšuje pečiatky, podpisy, nedovolene pozmeňuje úradné doklady.
Žiak úmyselne ohrozuje svoje zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov a učiteľov.
Žiak sa dopúšťa šikanovania, vydierania a vandalizmu.
Žiak sa dopúšťa rasovej neznášanlivosti, zvlášť hrubo sa neslušne správa voči zamestnancom školy.
Žiak úmyselne poškodzuje majetok školy ( podľa závažnosti ).
Žiak sa opakovane neslušne správa a vulgárne sa vyjadruje.
Žiak sa opakovane dopúšťa priestupkov, za ktoré bolo už udelené napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, riaditeľa školy.
3. Stupeň 3 ( menej uspokojivé ):
Žiak má neospravedlnenú absenciu od 21 do 40 vyučovacích hodín.
Žiak sa dopustil zvlášť závažných alebo opakujúcich sa priestupkov uvedených v stupni 2.
4. Stupeň 4 ( neuspokojivé ):
Žiak má neospravedlnenú absenciu nad 41 vyučovacích hodín.
Žiak sa dopúšťa zvlášť závažných alebo opakujúcich sa priestupkov, ktoré ohrozujú zdravie spolužiakov, pedagógov a zamestnancov školy.
Žiak sa dopúšťa narúšania korektných vzťahov medzi spolužiakmi.
Za akúkoľvek formu verbálneho, fyzického napadnutia zamestnanca školy ( bude prizvaný príslušný orgán PZ)
Rodič je povinný do 24 hodín oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa v škole.
V nevyhnutnom prípade môže žiaka uvoľniť z vyučovania na 3 dni triedny učiteľ na základe písomného požiadania zákonného zástupcu.
Na viac dní uvoľňuje iba riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
Ak žiak potrebuje opustiť budovu školy počas dňa, musí mať písomnú žiadosť zákonného zástupcu alebo úradný doklad.
Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno žiaka hodnotiť či klasifikovať na konci prvého, prípadne druhého polroka, riaditeľ školy určí na jeho klasifikáciu náhradný termín v súlade s Metodickým pokynom na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ. Za hodnotenie žiaka zodpovedá príslušný vyučujúci predmetu.
Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Za ospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa uznáva najmä:
- choroba žiaka
- lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy
- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky
- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov
- mimoriadne udalosti v rodine žiaka
- účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach, prípadne v štátnej reprezentácii
- iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy
Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje zákonný zástupca.
Škola vyžaduje lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti iba v prípade podozrenia zo záškoláctva.
Písomné ospravedlnenie potvrdzujúce odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca dieťaťa škole v deň nástupu žiaka do školy.
Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď a neodkladne vedeniu školy.
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej vyučovacej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená preukázateľným spôsobom.
Ak rodič do 24 hodín neoznámi dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa na vyučovaní, triedny učiteľ telefonicky, mailom alebo zaslaním potvrdenia o nedbalej školskej dochádzke, upozorní rodiča. Po dvoch vyučovacích dňoch zašle Oznámenie o nedbalej školskej dochádzke rodičom, ktoré rodič podpísané vráti triednemu učiteľovi.
Ak žiak bude mať neospravedlnených viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, oznámi to škola Obecnému úradu v Rimavskej Bani a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote.
Viac ako 15 neospravedlnených vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a škola podá podnet na zastavenie vyplácania prídavkov na dieťa zákonnému zástupcovi.
Ak zaniknú dôvody na zastavenie výplaty prídavku na dieťa škola podá podnet na obnovenie výplaty prídavkov zákonným zástupcom. Ak má žiak viac ako 100 neospravedlnených vyučovacích hodín, oznámi to škola OO PZ v Hnúšti.
V škole sa vyučuje podľa rozvrhu hodín schváleného riaditeľom školy. Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa oznamuje zvonením.
Vyučovací čas v ZŠ je rozvrhnutý takto :
1.hodina 7:45 hod. – 8:30 hod.
2.hodina 8:35 hod. – 9:20 hod.
3.hodina 9:35 hod. – 10:20 hod.
4.hodina 10:30 hod. – 11:15 hod.
5.hodina 11:25 hod. – 12:10 hod.
6. hodina 12:15 hod. – 13:00 hod.
7.hodina 13:30 hod. – 14:15 hod.
Veľká prestávka – po druhej vyuč. hodine v trvaní 15 min.
Obedňajšia prestávka – po šiestej vyuč. hodine v trvaní 30 min.
Malé prestávky – po ostatných vyuč. hodinách v trvaní 5 alebo 10 min. /skrátenie prestávok vzhľadom k spojom dochádzajúcich žiakov/.
Činnosť v ŠKD :
11:15 hod. – 16:00 hod., v piatok od 11:15 – 16:00 hod.
Rešpektovanie školského poriadku Ti prinesie úctu,
vážnosť a uznanie u učiteľov i spolužiakov
a zaslúženú odmenu.
Zákonný zástupca žiaka má právo kedykoľvek nahliadnuť do školského poriadku prostredníctvom triedneho učiteľa alebo prostredníctvo webovej stránky. K obsahu školského poriadku sa môže vyjadrovať prostredníctvom rodičovskej rady.
Zákonný zástupca má právo byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
Zákonný zástupca v prípade nesúhlasu s hodnotením svojho dieťaťa má právo požiadať o komisionálne preskúšanie do 3 dní po ukončení školského roka.
Zákonný zástupca dieťaťa sa môže zúčastňovať na mimoškolských akciách školy organizovaných pre verejnosť.
Zákonný zástupca má právo písomne poveriť výkonom istej starostlivosti o dieťa inú zodpovednú osobu /vyzdvihnutie dieťaťa z vyučovania, ŠKD/.
Zákonný zástupca má právo ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa v škole, ale s dodržaním zásad ospravedlnenia neprítomnosti.
Zákonný zástupca má právo použiť pri výchove svojho dieťaťa primerané výchovné prostriedky, tak aby nebolo ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývin dieťaťa.
Zákonný zástupca má povinnosť zabezpečiť svojmu dieťaťu zdravý vývin, prístup dieťaťa k vzdelaniu, dať dieťaťu možnosť vyjadriť svoj názor a zastupovať záujmy svojho dieťaťa.
Zákonný zástupca má povinnosť posielať svoje dieťa pravidelne do školy, čisté a upravené.( ak triedny učiteľ zistí, že dieťa má vši, alebo iné parazity, po rozhovore s rodičom, pošle dieťa domov a do školy sa vráti len s potvrdením od lekára, že sú nedostatky odstránené. )
Zákonný zástupca je povinný neodkladne predložiť triednemu učiteľovi doklad na ospravedlnenie neprítomnosti svojho dieťaťa na vyučovaní /postupuje podľa pokynov v časti Škola a žiaci/.
Zákonný zástupca je povinný uhrádzať poplatky za školské stravovanie svojho dieťaťa, za pobyt v ŠKD( 3 eurá), za výlety a exkurzie, za plavecké a lyžiarske výcviky, ktorých sa dieťa zúčastní, za vzniknuté škody na učebniciach a školskom majetku.
Zákonný zástupca je povinný zaujímať sa o výchovno-vyučovacie výsledky svojho dieťaťa /zúčastňovať sa konzultačných hodín a rodičovských združení/.
Práva:
Pedagogický zamestnanec má právo na zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností, najmä na svoju ochranu zo strany žiakov, rodičov a iných osôb.
Pedagogický zamestnanec má právo podieľať sa na riadení školy prostredníctvom poradných metodických orgánov.
Pedagogický zamestnanec má právo na uplatňovanie pedagogických metód a foriem, ktoré utvárajú podmienky na učenie žiakov a rozvoj ich kompetencií.
Pedagogický zamestnanec má právo na kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj.
Povinnosti:
Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu.
Pedagogický zamestnanec je povinný zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje.
Pedagogický zamestnanec je povinný rešpektovať individuálne výchovno–vzdelávacie potreby žiaka.
Pedagogický zamestnanec je povinný vypracúvať a viesť pedagogickú dokumentáciu, usmerňovať a hodnotiť prácu žiaka, vykonávať pedagogickú činnosť, pravidelne informovať žiaka a jeho zákonného zástupcu o výsledkoch výchovy a vzdelávania.
Triedny učiteľ je povinný:
Triedny učiteľ rieši problémy, ktoré vznikli porušovaním školského poriadku:
Školský poriadok bol prerokovaný v pedagogickej rade 27. 08. 2024 a vstupuje do platnosti 01.09.2024.
––––––––––––––––––––––––––––––
Mgr. Vojtech Elek riaditeľ školy
V Rimavskej Bani, 27. 08. 2024